Сонячні ванни для загартування дитини
Одним із природних ресурсів, який улітку часто використовують для загартування дітей у дошкільних навчальних закладах, є сонце. Щоб сонячні ванни не нашкодили організму, слід дотримуватися таких правил.
- Перевірте, чи не має хтось із дітей протипоказаньдо приймання сонячних ванн, як-от: загострення хронічного захворювання, пошкодження шкіри, травма тощо.
- правильно обирайте час для процедур. Сонячні ванни ліпше приймати зранку або після опівдня у затінку, а також у хмарні дні. Затінок сприяє відбиванню сонячних променів, а хмари – їх розсіюванню. Відбиті або розсіяні сонячні промені діють слабше, ніж прямі й концентровані. Окрім того, в розсіяних променях значно менше інфрачервоного випромінювання, яке зумовлює перегрівання організму.
- Стежте, аби діти починали засмагати не раніше ніж за 1,5 год. після прийому їжі, а закінчували – не пізніше ніж за 30-40 хв. до наступного. Адже в спекотну погоду погіршується виділення шлункового соку, тож ускладнюються процеси травлення.
- Контролюйте тривалість процедур.Перші сонячні ванни мають тривати не довше 5-6 хв. Відтак, із появою засмаги, поступово продовжуйте їх до 10 хв. і повторюйте двічі-тричі протягом прогулянки. Тривалість перерви між сонячними ваннами визначайте індивідуально для кожної дитини, залежно від її самопочуття та стану здоров’я.
- Надайте перевагу засмаганню в русі. Під час сонячних ванн діти не обов’язково мають лежати, повертаючись через деякий час із боку на бік. Засмагання можна поєднувати з різними видами рухової активності.
- Забезпечте дітям затінок. Сонячні ванни можна приймати, приміром, на ігровому майданчику, якщо на ньому є і затінок, і ділянки, освітлені сонцем. Найліпше, щоб затінок створював не навіс, а листя дерев. Не варто приймати сонячні ванни під залізними навісами. Адже через нагрівання металу на сонці температура повітря під таким навісом на кілька градусів вища, ніж під відкритим небом. Якщо ж для захисту від сонця обрали переносний навіс, він має бути із тканини або дерева.
- Оберіть підхожу для засмагання ділянку території. Добре проводити сонячні ванни на траві. Вона захищає від пилу та бруду і не надто нагрівається. Не підходять для сонячних ванн ділянки, вкриті асфальтом. Значне теплове випромінювання асфальту призводить до швидкого перегрівання.
- Зважайте на вікові особливості організму. Діти раннього віку можуть приймати сонячні ванни за температури повітря від +22 С та за відсутності вітру. Їх загартування сонячними променями розпочинайте з прогулянки в затінку. І лише за два тижні дітей можна виводити під прямі сонячні промені.
- Правильно обирайте одяг. Аби уникнути сонячних опіків, одяг слід полегшувати поступово. Спочатку діти ходять у трусиках і майках, а посеред процедури знімають майки на 3-5 хв. За день-два тривалість перебування лише у трусиках збільшуйте до 8-10 хв. На голові обов’язково має бути біла панама або хустинка.
- Дотримуйтеся питного режиму. Під час прогулянки в спекотну погоду діти мають пити достатню кількість кип’яченої води.
- Закінчуйте прогулянку спокійними іграми в затінку, що тривають близько 20 хв. Відтак проводьте із дітьми водні процедури – умивання та обливання або душ.
- Найефективнішими сонячні ванни є тоді, коли діти позитивно налаштовані на процедуру. Тож створіть у групі гарний настрій – і нумо гартуватися!