План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти

Про виконання плану заходів, спрямованих на запобігання

та протидію булінгу (цькування)

в Сумському дошкільному навчальному закладі (ясла-садок)

№33 «Маринка» м. Суми, Сумської області за 2023/2024 навчального року

З метою профілактики та запобігання булінгу (цькування) в дошкільному навчальному закладі були заплановані заходи на 2023/2024 навчальний рік, відповідно до наказу Сумського ДНЗ №33 «Маринка» від 31.08.2023 р. № 64 «Про запобігання булінгу у Сумському ДНЗ №33 «Маринка» у 2023/2024 навчальному році». Уповноваженою особою з питань запобігання та протидії булінгу (цькування) призначено практичного психолога – Лубенець Ганну Михайлівну.

Важливою умовою профілактики булінгу є просвітницька робота з батьками, педагогами та обслуговуючим персоналом. Всі учасники освітнього процесу мають можливість ознайомитися з правилами поведінки здобувача освіти в ЗДО, порядком подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування), порядком реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування) на офіційному Інтернет-сайті закладу.

Активно функціонують віртуальні кабінети «Психологічна підтримка батьків» та «Психологічний супровід педагогів», де практичним психологом Лубенець Г.М. розміщуються консультації, рекомендації, поради для батьків та педагогів. Також практичний психолог надає консультації для батьків щодо захисту прав та інтересів дітей в очній формі.

У вересні 2023 року завідувачем закладу Шрамченко О.П. проведено виробничу нараду з різними категоріями працівників: педагогічним, обслуговуючим персоналом з питань профілактики булінгу (цькування).

У жовтні 2023 року практичним психологом Лубенець Г.М. були надані методичні рекомендації для педагогів з формування толерантного відношення до дітей з особливими освітніми потребами.

Варто зазначити, що педагогам закладу притаманне позитивне ставлення до усіх дітей, мова педагогів лагідна, емоційно-забарвлена. У кожній віковій групі є правила поведінки у групі. Питання профілактики булінгу (цькування) в дитячому колективі внесено до тематики батьківських зборів. У групах встановлено конфіденційні інформаційні скриньки довіри.

Практичним психологом створено базу інструментарію для діагностування рівня напруги, тривожності в дитячому та педагогічному колективах; складено банк даних дітей «групи ризику».

Вихователі систематично проводять ранкові зустрічі з метою формування навичок дружніх стосунків та створення безпечного психологічного простору у групі.

Практичним психологом Лубенець Г.М. та вихователями усіх вікових груп з 18.09.2023 року по 22.09.2023 року було проведено заходи до Всеукраїнського Тижня профілактики булінгу. Впродовж Тижня було організовано виставку сімейних творчих робіт «Мій портрет в промінні сонечка», проведено розвиваюче заняття «Що таке є доброта?», лялькову виставу «Як звірі поросятка поваги навчили».

Практичним психологом Лубенець Г.М. було підготовлено тематичні буклети для учасників освітнього процесу «Стоп булінг!», «Обережно кібербулінг!», сформовано теку у віртуальному кабінеті психолога «Ігри для подолання агресії», проведено консультацію для батьків «Як виховати ввічливу дитину».  

У період з 13.11.2023 року по 17.11.2023 року практичним психологом Лубенець Г.М. спільно з вихователями закладу було проведено Тиждень толерантності. Протягом Тижня було проведено бесіди та дидактичні ігри з нагоди Міжнародного Дня доброти (13 листопада) та Міжнародного Дня толерантності (16 листопада), розвиваюче заняття «Добро робити – себе веселити!», мультренінг на тему толерантності, акцію  «Подаруй листівку другу», організовано виставку малюнків «Твори добро, бо ти людина!». Практичним психологом розміщено інформацію «Як виховати дитину доброю і дбайливою» у віртуальному кабінеті «Психологічна підтримка батьків».

З 25.11.2023 року по 10.12.2023 року стартувала Всеукраїнська акція «16 Днів проти насильства». Протягом акції були проведені бесіди та ігри з профілактики булінгу з метою виховання в дітях таких моральних якостей, як доброта, щирість, чуйність, емпатійність, щедрість, бесіди та дидактичні ігри з питань здорового способу життя, консультації для батьків «Сім’я – простір без насильства», тематичні заняття «Хоч дитина я мала, але маю я права!»,  «Всі ми різні, але рівні!», організована виставка малюнків «Наші долоньки проти насилля».

У грудні 2023 року практичний психолог Лубенець Г.М. провела групові консультації з питань профілактики насильства та булінгу: для батьків «Як виховати толерантну дитину» та «Дотримання прав дитини під час освітнього процесу», тренінгове заняття для педагогів «Вчимося вирішувати конфлікти, щоб навчити дітей».

Протягом лютого 2024 року практичний психолог провела діагностику міжособистісних відносин дошкільників у закладі освіти. Діагностичне вивчення було проведене методом включного та невключного спостереження, а також бесід з вихователями. За результатами діагностики можна зробити висновок, що в усіх вікових групах діти добре взаємодіють один з одним, за винятком поодиноких випадків конфліктних ситуацій, що є цілком зрозумілим з позиції формування дитячого колективу. Деякі діти самі проявляють ініціативу у спілкуванні, решта відповідають на ініціативу інших. Діти звертаються один до одного по імені, спілкуючись використовують ввічливі слова. Під час непорозумінь знаходять компроміси з допомогою вихователів. Вихователі постійно звертають увагу дітей на толерантне відношення один до одного та етику спілкування.

Щотижня заступником завідувача господарства Калюжною Оленою Василівною перевірялися приміщення, територія закладу з метою виявлення місць, які потенційно можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу.

Протягом 2023/2024 навчального року батьки, зокрема, і за рекомендацією вихователів, зверталися за консультаціями до психологічної служби з таких питань: «Адаптація дитини до нових умов закладу дошкільної освіти»; «Гра в житті дитини»; «Особливості виховання гіперактивної дитини»; «Особливості нервово-психічного розвитку дитини трирічного віку. Дитячі маніпуляції»; «Емоційне реагування дитини на повітряну тривогу. Зниження тривожності», «Дитячі істерики: причини виникнення та шляхи подолання»; «Ревнощі та конкуренція між братами: причини виникнення та профілактика»; «Налагодження взаємостосунків між дітьми в сім’ї та подолання ревнощів між ними», «Формування дитячої самостійності: маленькими кроками до великої мети»; «Часті зміни настрою та підвищена тривожність» та інші.

Аналіз виконання плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню), у Сумському ДНЗ №33 «Маринка» м. Суми свідчить про те, що діяльність з даного напрямку є системною, спрямованою на реалізацію необхідних способів і методів запобігання виникненню булінгу або потенційних ризиків його виникнення, виявлення булінгу, визначення та реалізацію необхідних заходів, способів і методів вирішення ситуацій булінгу та усунення потенційних ризиків його виникнення.

Проведені заходи свідчать, що педагоги будують взаємодію з вихованцями, засновану на принципах особистісно орієнтованої моделі, підбирають засоби взаємодії та впливу, що підкреслюють повагу до особистості дитини. Педагогічні працівники уникають у спілкуванні з дітьми використання ярликів і намагаються підкреслювати позитивні риси особистості, прояви її поведінки та сприяють створенню атмосфери доброзичливості, чуйності, тактовності.

Результати вивчення свідчать, що у Сумському ДНЗ №33 «Маринка»   м. Суми створене безпечне освітнє середовище, в  якому: наявні безпечні умови навчання та праці, комфортна міжособистісна взаємодія, що сприяє емоційному благополуччю дітей, педагогів і батьків, відсутні будь-які прояви насильства та є достатні ресурси для їх запобігання, а також дотримано прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу.

За підсумками 2023/2024 навчального року у закладі не було зафіксовано жодного звернення про випадки булінгу (цькування).

Уповноважена особа з питань

запобігання та протидії булінгу: Ганна ЛУБЕНЕЦЬ           

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Сумського

ДНЗ №33 «Маринка»

26.08. 2022 № 59/2

ПЛАН ЗАХОДІВ,

спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування)  в Сумському дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) №33 «Маринка», м. Суми, Сумської області

у 2022/2023 навчальному році

№ з/п Найменування заходів Відповідальні за виконання Строк виконання
1 2 3 4
Сприяння запобіганню та протидії булінгу (цькуванню) в закладі освіти
1. Провести Тиждень толерантності (за окремим планом) Вихователі, практичний психолог з 14.11.2022 по 18.11.2022
2. Провести Всеукраїнську акцію «16 днів проти насилля» (за окремим планом) Вихователі, практичний психолог з 25.11.2022 по 10.12.2022
3. Внести питання щодо профілактики булінгу (цькування) в дитячому колективі до батьківських зборів Вихователь-методист, вихователі Грудень
4. Провести індивідуальні та групові консультації  з питань насильства та булінгу для учасників освітнього процесу «Як навчити дитину правильно виражати гнів?», «Згуртування дитячого колективу як профілактика булінгу». Практичний психолог

 

Грудень

 

5. Провести Тиждень правової освіти (за окремим планом) Вихователі Грудень

 

6. Провести бесіди-зустрічі здобувачів освіти з працівниками поліції, юриспруденції Вихователь-методист

 

Протягом 2022/2023 навчального року
7. Підготувати пам’ятки для батьків про порядок реагування та способи повідомлення про випадки булінгу (цькування) щодо дітей, заходи захисту та надання допомоги дітям Уповноважена особа з питань запобігання та протидії булінгу (цькування) Вересень
8. Провести консультування батьків щодо захисту  прав та інтересів дітей Практичний психолог

 

Протягом 2022/2023 навчального року

 

Забезпечення створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища
1. Підготувати наказ «Про запобігання та протидію булінгу (цькування) у закладі освіти Завідувач Вересень
2. Оновити розділ про профілактику булінгу (цькування) і розміщення нормативних документів на Інтернет-сайті закладу освіти Відповідальний за Інтернет-сайт закладу освіти

вихователь-методист

Вересень
3. Провести наради з різними категоріями працівників з питань профілактики булінгу (цькування): педагогічний персонал;  обслуговуючий персонал Завідувач,

уповноважена особа з питань запобігання та протидії булінгу (цькування)

Вересень 2022

Березень 2023

4. Обговорити  та прийняти  правила поведінки в групах, оформити  правила у вигляді наочних стендів, презентацій. Вихователі Вересень
5. Поповнювати новою інформацією тематичний стенд щодо протидії булінгу (цькування) Уповноважена особа з питань запобігання та протидії булінгу (цькування)

 

Протягом 2022/2023 навчального року
6. Перевіряти приміщення, територію закладу з метою виявлення місць, які потенційно можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу. Заступник завідувача господарства

.

Протягом 2022/2023 навчального року
7. Перевірити інформаційну доступність правил поведінки та нормативних документів з профілактики булінгу (цькування) Завідувач ,

уповноважена особа з питань запобігання та протидії булінгу (цькування)

 

листопад
8. Провести тематичну перевірку «Стан роботи зі створення психологічного та фізичного безпечного освітнього середовища»

 

Завідувач ,

вихователь-методист,

члени комісії

З 14.11.2022 по 18.11.2022
9. Провести моніторинг ефективності виконання плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування) в закладі освіти Вихователь-методист

 

Грудень 2022

Травень 2023

10. Вивчити стан безпеки освітнього середовища в закладі освіти Вихователь-методист

 

Квітень
11. Провести анкетування батьків про безпеку в закладі освіти Практичний психолог

 

Грудень
12. Провести діагностику міжособистісних відносин дошкільників у закладі освіти Практичний  психолог

 

Лютий
13. Проаналізувати інформацію за протоколами комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) Уповноважена особа з питань запобігання   та протидії булінгу (цькування) За потреби
14. Підготувати звіт про виконання плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу   Уповноважена особа  з питань запобігання та протидії булінгу (цькування)  Травень – червень
Професійний розвиток та підвищення кваліфікації педагогічних працівників
1. Підготувати методичні рекомендації для педагогів: з формування та згуртування дитячого колективу; з профілактики дитячих конфліктів Уповноважена особа з питань запобігання та протидії булінгу (цькування),

практичний психолог

Жовтень
2. Провести навчальний семінар для педагогів щодо запобігання булінгу (цькування) та заходи реагування Уповноважена особа з питань запобігання та протидії булінгу (цькування) Лютий
3. Провести тренінг для педагогів щодо психолого-педагогічного супроводу дітей з ознаками агресивності Практичний психолог

 

Березень
4. Проводити консультування педагогічного колективу із проблемних ситуацій (за потребою) Практичний психолог

 

Протягом 2022/2023 навчального року

 

 

№ з/п Заходи Термін проведення Відповідальний
Нормативно-правове забезпечення
1 Створення  нормативно-правової бази  щодо  забезпечення  запобігання та протидії булінгу Упродовж року Завідувач ДНЗШрамченко О.П.
2 Обробка матеріалів «Скриньки довіри» для батьків, педагогів, розгляд на засіданнях педагогічних рад,   оновлення інформації на веб-сайті закладу з проблеми запобігання та протидію булінгу 4 тиждень місяця Вихователь – методистГарбузова Н.О.
3 Невідкладне інформування, уразі виявлення випадку булінгу, відповідних органів, визначених Законом України від 18.12.2018 № 2657-VIII«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» У разі виявлення випадку Завідувач ДНЗШрамченко О.П.
Робота з педагогами та колективом
4 Круглий стіл з елементами тренінгу: «Проблема насильства над дітьми дошкільного віку» Обговорення мультфільму «Вірте у любов, вірте у Різдво» вересень практичний психологЛубенець Г.М.
5 Симпозіум: “У нашій групі особливі діти” жовтень Практичний психологЛубенець Г.М.
6 Психологічна вітальня “Майстерня успіху”: взаємодія вихователя з агресивними дітьми грудень Практичний психологЛубенець Г.М.
7 Консультація: «Як розв’язати конфліктну ситуацію між дітьми» січень Практичний психологЛубенець Г.М.
8 Консультація: “Попередження насильства в сім’ї” березень Практичний психологЛубенець Г.М.
9 Вивчення психологічного клімату в педагогічному колективі квітень Практичний психологЛубенець Г.М.
10 Тематичний брифінг з переглядом та обговоренням відео сюжетів для педагогів  щодо ненасильницьких методів поведінки та виховання, вирішення конфліктів, управління власними емоціями та подолання стресу квітень Практичний психологЛубенець Г.М.
11 Організація і проведення освітньо-правового тижня, конкурсу  плакатів в межах освітньо-правового  тижня грудень Вихователь-методистГарбузова Н.О.
12 Інформаційно-просвітницькі заходи з учасниками освітнього процесу з питань запобігання і протидії булінгу у координації із службами у справах дітей, підрозділами органів Національної поліції України, громадськими організаціями тощо січень Завідувач ДНЗШрамченко О.П.

Вихователь-методист

Гарбузова Н.О.

13 Психологічні та соціально-психологічні дослідження за запитами адміністрації, педагогів, працівників За запитом Практичний психологЛубенець Г.М.
14 Організація роботи творчої майстерні педагогів інклюзивних груп. щомісячно Вихователь-методист Гарбузова Н.О.
Робота з дітьми
15 Психологічне вивчення дітей «групи ризику» Грудень Практичний психологЛубенець Г.М.
16 Бесіда «Мої права та обов’язки» грудень Педагоги
17 Організація та проведення занять та бесід, що формують у дітей уявлення про толерантність по відношенню до різних людей, справедливість, порядність грудень Педагоги
18 Корекційно-розвивальне заняття з дітьми старших груп “Подорож до країни дружби” лютий Практичний психологЛубенець Г.М.
19 Перегляд мультфільму «Жив собі чорний кіт» січень Педагоги
Робота з батьками
20 Активізувати просвітницьку роботу з питань правової освіти серед родин вихованців Протягом року Педагоги
21 Забезпечити консультативну допомогу батькам з питань соціально-правового захисту дошкільників (за потребою) Протягом року Практичний психолог, вихователь – методист, педагоги
22 Розміщення нормативно-правових документів, телефонів довіри на інформаційних стендах та веб-сайті ЗДО для ознайомлення батьківської громадськості вересень Громадський інспекторЛубенець Г.М.
23 Інформаційний буклет «Ні – агресії!» (інформаційні куточки груп) вересень Практичний психологЛубенець Г.М.
24 Психологічна консультація “Протидія цькуванню в дитячому колективі” листопад Практичний психологЛубенець Г.М.
25 Практикум для батьків “Вправи спрямовані на розрядку гніву та агресії у дитини” лютий Практичний психологЛубенець Г.М.
26 Круглий стіл: «Ось так ми живемо. Обговорення інклюзивних цінностей та толерантного відношення» січень Вихователь-методистГарбузова Н.О.

Вихователі

27 Перегляд мультфільму «Про пташок» березень Педагоги

Алгоритм дій у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на вчинення домашнього насильства щодо дитини

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчиняла домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»