Степ-aеробікa в ЗДО

Степ-aеробікa – ритмічні рухи вгору і вниз по cтеп-плaтформі. Заняття степ-аеробікою сприяють розвитку рухливості суглобів, формуванню зводу cтопи, удосконаленню рівноваги. Степ-aеробіку винайшла наприкінці ХХ століття відома американка фітнеc-інcтруктор Джин Міллер (Gin Miller). Після трaвми колінa вона для зміцнення м’язів і прискорення одужання використовувала у тренуваннях сходинки ганку свого будинку. Ритмічні підйоми і cпуcки сходинками принесли чудовий результат. Видужавши, Джин створила нa оcнові cвого домaшнього реaбілітaційного комплекcу новий вид aеробіки, що одержав назву «cтеп-aеробікa».

Стурктура заняття зі степ-аеробіки:

• вступна частина – діти оббігають або обходять степ-платформи «змійкою»;
  • загальнорозвивальні вправи – виконуються у різних вихідних положеннях (стоячи, сидячи, лежачи). Такі вправи розвивають відчуття рівноваги, координацію рухів і сприяють розвитку орієнтування у просторі;
  • основна частина

– різноманітні вправи на розвиток сили, спритності, витривалості, зокрема з різними атрибутами;

– рухливі ігри й естафети;

• заключна частина – вправи з низьким рівнем інтенсивності на вентиляцію легенів.

Організовуючи заняття зі степ-аеробіки, насамперед слід пам’ятати про техніку безпеки. Дуже важливо правильно забезпечити фізичне навантаження для дітей певного віку, дозуючи його з урахуванням стану здоров’я дітей та рівня їхньої фізичної підготовленості. Складні вправи потрібно чергувати з менш складними.

Щоб заняття з використанням степ-платформи були безпечними, діти мають оволодіти технікою степ-аеробіки. Навчати дітей рухів рук необхідно тільки тоді, коли вони досконало опанують рухи ніг.

Основними правилами техніки виконання степ-аеробіки є такі:

• виконувати кроки в центр степ-платформи;
  • при підйомі на степ-платформу ставити всю підошву ступні, а спускаючись, ставити ногу з носка на п’яту, перш ніж зробити наступний крок;
  • спустившись зі степ-платформи, залишатися стояти неподалік від неї – не відступати більше, ніж на довжину ступні від степ-платформи;
  • не підніматися й не спускатися зі степ-платформи, стоячи до неї спиною;
  • робити крок з легкістю, не вдаряти по степ-платформі ногами.

Техніка степ-аеробіки сприяє формуванню у дітей правильної постави. Тому дуже важливо час від часу нагадувати їм про необхідність збереження правильного положення тіла під час виконання всіх рухів.

Особливе місце на заняттях зі степ-аеробіки посідає музика. Вона є одночасно мотивуючим чинником, спрямовує хід тренування і визначає швидкість рухів. Тому, добираючи музичний супровід, слід зважати на наявність у композиції чіткого ударного ритму. Для кожного етапу заняття варто підбирати музику відповідного темпу і тривалості.

Важливим прийомом на заняттях зі степ-аеробіки є словесні команди. Вони повинні бути короткими й чіткими. Словесні команди застосовують при перешикуваннях, зміні вихідного положення, а також у випадках, коли більшість дітей припускається однієї й тієї самої помилки.

Варіанти використання степ-аеробіки
У формі повних занять оздоровчо-тренувального характеру з дітьми старшого дошкільного віку Як частину заняття У формі ранкової гімнастики, що посилює її оздоровчий і емоційний ефект У показових виступах дітей на святах Як степ-розвагу

Форми навчання

Основною формою організації діяльності є групові заняття.

1.Заняття – гра

2.Заняття – ритміка

3.Заняття – акробатика

4.Заняття – тренування

5.Контрольне заняття

Для того, щоб уникнути монотонності навчально- виховного процесу і для досягнення оптимального результату на заняттях використовується різна робота з вихованцями:

• тематична;
  • індивідуальна;
  • колове тренування;
  • рухливі ігри;
  • логоритміка;
  • інтегрована діяльність;
  • сюрпризні моменти;
  • показові виступи.

Основні етапи степ-аеробіки

зп

Етапи Зміст
1 Ознайомлюваний Ознайомлення дітей зі степ-платформою, з основними елементами степ-аеробіки, з правилами техніки виконання вправ на степ-платформі, навчання збереженню правильної постави при виконанні вправ.
2 Основний Основний етап включає цикл сюжетних занять:

• навчання

• повторення

• закріплення

• удосконалення

3 Заключний Заключний етап включає удосконалення якості виконання вправ на степ-платформі. Діти влаштовують показові виступи для батьків і вихованців дошкільного навчального закладу.

Основні елементи степ-аеробіки

Основними елементами степ-аеробіки є:

• базовий крок;
  • крок – ноги нарізно (на підлозі), ноги разом (степ- платформі);
  • боковий приставний крок – піднімання на степ- платформу почергово справа та зліва;
  • крок – підйом на степ-платформу однією ногою та згинанням іншої ноги у коліні (різні варіанти);
  • крок – ноги разом (на підлозі), ноги нарізно (на степ- платформі);
  • крок – почергове торкання степ-платформи носками ніг;
  • крок – спуск зі степ-платформи однією ногою з поворотом тулуба на 90◦;
  • діагональний приставний корок – стоячи біля одного кута степ-платформи, піднімання у протилежний кут за діагоналлю;
  • крок – переступання через степ-платформу;
  • крок – випади ногою, приставляючи до неї іншу ногу;
  • крок – стрибки на двох ногах на степ-платформу і зістрибування з неї на підлогу;
  • підскоки (настрибування на платформу на одну ногу); 15
  • прогинання тулуба, лежачи на животі на степ-платформі, ноги – на підлозі, руки випростані вперед;
  • «Веслувальник». Вправа для верхньої частини м’язів спини. Лежачи на животі, на степ-платформі, гомілки лежать на підлозі, руки зігнуті, передпліччя вгору. Відвести руки назад, повернутися у в.п.
  • «Маятник». Вправа для м’язів стегна. Лежачи на боку, покласти «верхню» ногу на платформу. Підйоми «нижньої» ноги.
  • «Човник» на животі;
  • піднімання сідниць і стегон вгору з вихідного положення лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах в упорі на степ-платформі;
  • стрибки;
  • шасі – бічний галоп в бік, невеликими кроками.