Правила поведінки під час повітряної тривоги, артобстрілів та у громадському місці

На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила поведінки.

Як дорослим говорити з дітьми про поведінку під час війни?

1. Запитайте, що діти знають про ситуацію в країні і як вони зараз почуваються.

Тема війни не має бути темою табу під час навчальних занять. Усі ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай, тривога. Важливо, щоб діти розуміли, що навколо люди відчувають ті ж переживання.

2. Коли говорите про війну і вживаєте поняття «поганий» чи «добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, а чому добрий.

Спонукайте фантазувати про події в країні через мультфільми і відео, які дитина дивиться.

3. Говоріть з дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об’єднують зусилля, аби допомогти нам якнайшвидше завершити війну.

4. Нагадайте дітям, якщо їм страшно, тривожно, вони завжди можуть звернутись по допомогу до дорослих (батьків, вихователів).

5. Зауважте, що важливо дослухатись до порад дорослих щодо поведінки, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю і здоров‘ю.

6. Запитайте дітей, чи мають вони план дій на випадок повітряної тривоги та чи є в них особливі приготування (тривожний рюкзак, теплий одяг тощо).

Що важливо проговорити з дітьми щодо поведінки під час війни?

Правила поведінки під час повітряної тривоги

У будівлі:

• зайти в укриття (це може бути підвальне приміщення чи паркінг для машин);
  • якщо немає спеціального укриття, потрібно спуститись на нижчі поверхи будівлі та обрати місце подалі від вікон.

У квартирі:

• якщо немає змоги спуститись в укриття, то важливо знайти місце подалі від вікон за тримальною стіною (найчастіше це біля вхідних дверей);
  • сісти на підлогу;
  • накритись ковдрою чи іншими речами з головою.

У потязі:

• нахилитись нижче рівня вікон та закрити голову руками.

На вулиці:

• зайти в найближче укриття (часто в містах є позначки «укриття» або позначки маршруту до нього).

Якщо немає змоги знайти найближче укриття, то важливо:

• триматись на відстані від магазинів з вітринами;
  • лягти на землю біля високого бордюру, бетонних блоків;
  • закрити голову руками.

Якщо почули десь вибухи, то залишайтесь у безпечному місці.

Правила поведінки під час артобстрілів:

• Коли чуєте вибухи чи стрільбу, важливо сховатись в укритті.
  • Якщо ви почули вибухи під час перебування на вулиці – негайно лягайте на землю, але туди, де є заглиблення (наприклад, поміж бетонними конструкціями), або в яму, канаву.
  • Небезпечно ховатись у під’їздах, арках, біля припаркованих машин.
  • Затуліть долонями вуха та розтуліть рот.

Правила поведінки дитини у громадському місці:

• Важливо написати на окремому папірці номер телефону когось з батьків чи рідних, хто є на зв’язку, а також — прізвище та ім’я дитини. Сховайте його дитині у верхньому одязі на випадок екстреної ситуації.
  • На вулицях міст, де відбуваються обстріли, можуть бути уламки від ракет чи іншої зброї – чіпати їх не можна. Також не варто заходити в закинуті будівлі чи покинуті будинки, оскільки вони можуть бути замінованими.
  • Поясніть дитині, що не можна підіймати на вулиці, у під’їзді, в магазині чи в будь-якому місці за межами дому будь-що з землі: цукерки, маленькі іграшки, різнокольорові предмети, мобільні телефони, адже в них може бути вибухівка.
  • Не варто брати з рук незнайомих людей будь-які предмети: це може бути загрозою для здоров’я та життя.
  • Якщо на вулиці дитину кличе незнайома людина, варто повідомити про це батьків чи дорослих.
  • Якщо дитина загубилась у певній місцевості чи у натовпі, то важливо стати на безпечну височину та кликати батьків чи дорослих на ім’я та прізвище.
  • Якщо незнайома людина взяла дитину за руку і намагається кудись відвести, то важливо привернути увагу до себе інших людей, наприклад, голосним криком, що дитина не знає цю людину.

Пам’ятайте, що невимушена бесіда з дитиною може врятувати їй життя. Частіше говоріть з дітьми про важливі теми — їм також страшно, як і нам. Важливо навчити правильно діяти в небезпечних ситуаціях.