Консультація для педагогів: «Отруйні рослини. Вплив на організм дитини»

 

План.

  1. Вступ.
  2. Опис отруйних рослин.(Амброзія полинолиста, Борщовик,Аконіт (Борець), Березка польова, Болиголов плямистий, Віха отруйний (Цикута), Вовчі ягоди, Блекота чорна, Дурман звичайний, Беладона)

               3.Профілактика отруєнь рослинами:

               4.Домедична  допомога в разі отруєння рослинами

 

Із початком весняно-літнього сезону все більше людей прагнуть проводити вихідні на природі, гуляти по лісу, збирати гриби, ягоди і трави, виїхати за місто у ліс, подалі від метушні чи просто прогулятися у парку.

Природа багата на різноманітні рослини. Серед них зустрічаються і небезпечні для здоров’я. Простий контакт з деякими лісовими та польовими рослинами може обернутися важким отруєнням. Не все, що росте в природі можна чіпати, нюхати і тим більше їсти.

Отруйні рослини містять токсичні речовини, дія яких може зумовити в дитині різні захворювання. До таких речовин належать: глюкозиди, ефірні олії, алкалоїди, органічні кислоти, смоли тощо. Вони можуть міститися як у всій рослині, так і в окремих її частинах листках, квітах, плодах, насінні, корі, кореневищі, цибулинах, бульбах.

Сік деяких отруйних рослин здатний розчиняти жир, який виробляють сальні залози шкіри людини. Всмоктуючись, отрута надходить в організм. Якщо ж вона потрапила одразу в кров, то швидко розноситься по всьому організму і діє сильніше, ніж якби потрапила в організм із їжею.

Отрута рослинного здебільшого вражає органи шлунково-кишкового тракту. Симптоми отруєння проявляються за 1-2 год. Зазвичай отруєння різними рослинами мають схожі симптоми, однак іноді вони залежать від конкретного виду та властивостей рослини.

Симптоми отруєння рослинами:

  • Нудота
  • Блювання
  • Діарея
  • Загальна слабкість
  • Іноді запаморочення та галюцинації

                                               Амброзія полинолиста

Рослина, що зовні нагадує полин чи коноплю, виробляє отруйний пилок. Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустищах і інших необроблюваних землях, на вулицях, присадибних ділянках, населених пунктів, скрізь, де порушений природний рослинний покрив. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Кількох крупинок пилку цілком достатньо, щоб з’явилося запалення очей, утруднене дихання, сльозоточивість очей, а при особливо великих дозах – кон’юнктивіт. Розповсюджується амброзія з неочищеним насіннєвим матеріалом, транспортними засобами.

                                                                                        Борщовик

Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Росте біля доріг, розташованих біля лісу. Також – на галявинах і пустирях.

При контакті зі шкірою підвищує її чутливість до ультрафіолету, може викликати опік 1-3 ступеня. Наслідки відчутні не одразу – опіки проявляються через кілька годин після контакту. Якщо вже так вийшло, що сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з’являйтеся на сонці протягом двох днів.  Якщо опіків не вдалося уникнути чи сік потрапив в очі — негайно зверніться до лікаря.

                                                    Аконіт (Борець)

Росте кущами. Має округле листя і квіти темно-синього або фіолетового кольору. Часто зустрічається на березі річок, гірських луках і навіть біля доріг. Також нерідко ця рослина вирощується як декоративна на наших квітниках. Містить отруйний алкалоїд – аконітин. При контакті зі шкірою викликає свербіж, а якщо аконіт потрапить в рот – не уникнути опіків і болю. Після контакту з рослиною швидко погіршується стан – спочатку частішає, а потім уповільнюється дихання, може бути запаморочення, параліч м’язів, зниження температури і лихоманка, мимовільне сечовипускання. Для летального результату достатньо всього двох міліграмів аконітину.

                                               Березка польова

Багаторічна трав’яниста рослина, бур’ян за природою, з довгим зеленим кореневищем. Квіти білі, рожеві, або білі з рожевими смужками. Цвіте з червня до осені. До вечора квітка закривається, в дощову погоду не відкривається зовсім.

Звичайна польова берізка не так нешкідлива, як може здатися на перший погляд. У рослині міститься смолиста речовина конвальвулін. Це сильна отрута, здатна призвести до відчуття печіння в роті й носоглотці, болю у животі, діареї та зневоднення організму.

                                                 Болиголов плямистий

Листя молодої рослини схоже на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття формою схоже на парасольку і складається з безлічі дрібних квіток. Росте на пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна його зустріти і на звалищах, і біля залізниць.

Рослина може викликати головний біль і запаморочення. Також ознаками отруєння є підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно, з’являються судоми і навіть висхідний параліч. Є ризик померти від задухи. А в результаті контакту зі шкірою з’являється дерматит.

                                      Віха отруйний (Цикута)

Рослина має розгалужене стебло, перисте листя. Влітку з’являються білі маленькі квіти, що утворюють парасольку. Любить вологий ґрунт, тому росте на заплавних луках, біля річок та озер.

Небезпечна для дітей, які не знаючи отруйних властивостей рослини, їдять її кореневище, тому що вони мають запах моркви і солодкуваті на смак. Якщо віха потрапила в шлунок, протягом 20 хвилин виявляються перші ознаки отруєння – пронос і блювота. Також серед симптомів – підвищене слиновиділення, біль у животі і припадки, які можуть призвести до смерті.

                                               Вовчі ягоди

Невеликий чагарник, квітки рослини мають зеленкуватий або рожевий відтінок, а плоди за зовнішнім виглядом нагадують барбарис. Часто зустрічається у лісах, також використовується як декоративна рослина.

Червоні плоди рослини дуже привабливі, але вистачить всього 5 штук ягід, щоб викликати важке отруєння. Ознаками отруєння є: рясне слиновиділення і проблематичне ковтання, біль в кишківнику, що супроводжуються блювотою з домішками крові, відчуття опіку на слизовій оболонці рота, діарея, подразнення кон’юнктиви ока, судоми, слабкість, непритомність.

                                             Блекота чорна

Крилатий вислів “Ти що блекоти об’ївся?” був придуманий не випадково. Блекота є отруйною рослиною, причому отруйні всі її частини.

Виростає рослина до півтора метра у висоту, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками. Плоди у формі глечика, відрізняється дуже неприємним запахом. Зустрічається біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях.

Отруїтися цією рослиною можна, спробувавши насіння або молоді паростки. Ознаки отруєння з’являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках можна втратити свідомість або навіть впасти в кому.

                                              Дурман звичайний

Рослина має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя. Плід – коробочка, покрита численними колючками. Росте у сирих місцях, біля доріг, житлових будинків.

Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль. Якщо після потрапляння рослини в шлунок, випити води – в роті з’явиться неприємний смак.

                                                         Беладона

Має високі стебла і багато відгалужень. Плоди схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак. Зустрічається у букових, дубових та інших лісах. Зростає також на узліссях та біля річок.

Перші ознаки отруєння з’являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки – від паралічу легенів або судинної недостатності.

Профілактика отруєнь рослинами:

– оминати невідомі рослини;

– не вживати невідомих рослин у їжу;

–  не збирати ягоди самостійно;

–  не вживати екстрактів трав, виготовлених без узгодження з лікарем;

– не збільшувати самостійно дози екстрактів та відварів, призначених лікарем;

– вирушаючи в подорож, брати із собою аптечку першої допомоги.

Ознаки та симптоми отруєння рослинами

Отрути рослинного походження сильно пошкоджують органи травлення.

Симптоми отруєння проявляються через 1-2 години.

Виникають нудота, блювота, пронос.

Сильне зневодження організму викликає загальну слабість.

У разі отруєння ягодами блекоти з’являються запаморочення та галюцінації.

Домедична  допомога в разі отруєння рослинами

Симптоматична терапія полягає у проведенні заходів щодо підтримання функцій органів і систем, що зазнали токсичної дії.

У разі потрапляння отруйної речовини на шкіру потрібно промити уражену ділянку під проточною водою з мильним розчином і нанести крем на жировій основі. Аби зняти запалення, слід прикласти на місце ураження холодний предмет і накласти антисептичну пов*язку.

Якщо дитина з*їла отруйні частини рослини, слід негайно промити їй шлунок та дати активоване вугілля, відтак – проносне, наприклад 20-30 г магнію сульфату на півсклянки води.

Конкретні заходи домедичної допомоги залежать від виду рослини та особливостей її дії отрути на організм дитини. Контакт із деякими з них потребує особливих дій. Приміром, у разі контакту з борщівником необхідно промити ділянку тіла великою кількістю води з милом, а потім закрити її від прямого сонячного проміння на кілька днів. Якщо дитина отримала опік або в неї з*явилися ознаки дерматиту, необхідно накласти на вражене місце асептичну пов’язку, якщо утворилися пухирі-вологу пов’язку  з антисептиком (фурациліном).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!!!!   У разі глибоких опіків на тілі, опіків обличчя тощо необхідно обов*язково звернутися до лікаря, повідомивши йому, щеплена дитина від правця чи ні. Якщо ж у результаті отруєння в дитини виникли судоми, вона знепритомніла тощо , її слід терміново госпіталізувати.

Тож, аби від прогулянки на свіжому повітрі залишилися лише приємні враження, слід не просто вказувати дитині « не їж, не чіпай» тощо, а й загравшись, дитина забуває про настанови: на те ми і дорослі – щоб стежити за діями дитини і оберігати її від небезпеки.

Організм дитини дуже чутливий до отрути, яка міститься в рослинах. Тому випадки отруєння ними в дошкільників трапляються значно частіше, ніж у дорослих. Це трапляється і тому, що діти не знають, які рослини є отруйними, а які – ні.

Тож батьки мають пояснити дитині, чому не можна зривати невідомі рослини, їсти їх, облизувати пальці, а також торкатися очей рукою, в якій щойно тримали рослину.

Більшість отруйних рослин ростуть у країнах із тропічним кліматом. Усього у світі налічують близько 10 тис. отруйних рослин, із них в Україні – 250-300 видів.

 Підготувала сестра медична старша      Олена МУХА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

one × 1 =