Порушення постави у дітей: причини, симптоми та профілактика

Ідеальна постава – це не просто зовнішня естетика тіла людини, а й запорука здоров’я хребта. А отже, і багатьох інших органів і систем організму. 

Причини порушення постави

Порушення постави – це будь-яке відхилення тулуба від природного положення внаслідок порушення фізіологічних вигинів хребта (згладжування або навпаки посилення).

Порушення постави не вважають хворобою. Однак воно є прямою передумовою для розвитку серйозних хвороб. Наприклад сколіоз, патологічний кіфоз і патологічний лордоз. Багато інших хвороб опорно-рухового апарату також можуть бути спровоковані «банальними» порушеннями постави. Тому ігнорувати порушення постави не можна ні в дитячому, ні в дорослому віці.

Найбільш поширені причини набутих порушень постави:

 • Неправильне положення тіла за столом протягом тривалого часу.
 • Неправильне співвідношення висоти столу і стільця на робочому місці щодо зросту людини.
 • Тривале напруження спини в одному положенні в поєднанні з недостатньою фізичною активністю.
 • Травми шиї, спини.
 • Деякі інфекційні захворювання.
 • Хвороба Бехтерєва (хронічне запалення суглобів хребта).
 • Рахіт.
 • Плоскостопість.
 • Дисплазія кульшових суглобів.

Перші ознаки порушення постави у дорослого або дитини – це сутулість, занадто сильний поперековий вигин, висунута вперед шия, неприродньо округла спина. Або навпаки – рівна, як дошка, спина.

Які бувають різновиди порушення постави?

Різновиди порушень постави розрізняють в залежності від викривлення різних відділів хребта.

Наприклад, при сутулості збільшується кіфоз і зменшується лордоз. Якщо кіфоз збільшується ще сильніше, а лордоз при цьому практично повністю відсутній, лікарі говорять про круглу спину. Зустрічається також кругловвігнута спина. При цьому збільшується і кіфоз, і лордоз (не тільки попереку, але і шиї). За аналогією з попередніми прикладами, є плоска (згладжені абсолютно всі природні вигини) і плосковвігнута (зменшений кіфоз і нормальний або збільшений лордоз) спина.

Діагноз «сколіоз» зустрічається найчастіше серед дітей шкільного віку. І це вже не просто вид порушення постави, а хвороба хребта. Вона характеризується викривленням хребта вправо або вліво від своєї природної осі. При цьому зсуваються хребці, які здавлюють нервові корінці, викликаючи біль, утруднюючи повноцінне дихання.

Сколіоз розрізнити легко: одне плече вище, ніж інше, трикутники талії асиметричні у вертикальному положенні тіла, вісь хребта викривляється у формі літери S, з часом формується реберний горб.
А починається сколіоз з асиметричної (сколіотичної) постави. Якщо вчасно помітити дугоподібне викривлення хребта в бік, поки хребці ще не почали скручуватися, повернути здорову поставу буде набагато простіше і швидше.

ВПЛИВ ПОСТАВИ НА ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ

Правильна постава в дітей — це запорука нормальної роботи всіх органів, здоров’я суглобів і м’язів. Скелет отримує рівномірну напругу, навантаження правильно розподіляються на суглоби і м’язи.

При порушеннях змінюється форма тіла, органи зміщуються та затискаються, защемляються нервові корінці, порушується циркуляція спинномозкової рідини. Все це завдає колосальної шкоди організму. У дітей з’являються головні болі, виникає швидка стомлюваність, знижуються увага й апетит, страждають слух і зір.

Профілактика порушень постави в дітей

Профілактика постави проводиться за двома напрямами:

 • формування звички рівно ходити, стояти й сидіти, дотримуватися норм правильного сну;

 • створення міцного м’язового корсета.

Дуже важливо дотримувати правильної позиції, сидячи за столом. Висота столу й стільця має бути підібрана за зростом дитини. Край сидіння стільця засунутий під стіл на 3–6 см. Ноги потрібно поставити на підлогу під прямим кутом, плечі тримати на одному рівні, голову трохи нахилити вперед, руки вільно розташувати на столі. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two × 2 =