Дітей до закладу дошкільної освіти приймає:
► директор ► протягом календарного року ► на підставі переліку обов’язкових документів
На це вказує пункт 6 Положення про дошкільний навчальний заклад (у ньому перелічені також обов’язкові документи, які мають надати батьки дитини).
Керівник ЗДО зобов’язаний дотримувати вимог нормативно-правових документів, зокрема й щодо прийому дітей.
Хто допускає дитину без щеплень
У спільному листі МОН та МОЗ «Щодо вирішення окремих питань про зарахування до дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення» від 29.09.2014 № 1/9-500, № 04.01.16/28103 (цей лист МОН повторило 18.03.2016 за № 1/9-139) зазначено: питання щодо відвідування дошкільних закладів дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішує індивідуально лікарсько-консультативна комісія лікувально-профілактичного закладу державної (комунальної) форми власності (ЛКК).
ЛКК діє відповідно до Примірного положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу, затв. наказом МОЗ України від 29.11.2002 № 434 (далі — Примірне положення про ЛКК).
Є два варіанти розвитку подій залежно від рішення ЛКК:
якщо рішення позитивне — то у висновку вказано на те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти;
якщо комісія не дозволяє відвідувати заклад дитині, у якої відсутні щеплення (за складної епідеміологічної ситуації та (або) через індивідуальні показники) — то питання щодо форми здобуття освіти такою дитиною розв’язує місцевий орган управління освітою.
Які медичні документи оформлюють
До відвідування закладу дошкільної освіти готують на педіатричній дільниці (п. 1 Примірного положення про ЛКК):
- лікар-педіатр дільничний
- медична сестра дільнична
- медична сестра кабінету здорової дитини.
Вони й оформлюють медичні документи, які батьки подаватимуть директорові ЗДО при прийомі їхньої дитини до закладу. Підготовка дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного закладу передбачає оформлення медичної документації за формою первинної облікової документації № 026/о «Медична карта дитини» (затв. наказом МОЗ України від 29.05.2013 № 435). До Медичної карти дитини вносять:
– результати обов’язкового медичного профілактичного огляду, диспансеризації та оздоровлення з висновками спеціалістів дані про профілактичні щеплення (форма № 063/о)
– дані лабораторних досліджень,
рекомендації щодо:
– режиму на період адаптації дитини у закладі
– груп з фізичного виховання
– спостереження та оздоровлення (для диспансерних хворих)
Якщо дитина не має обов’язкових профілактичних щеплень, а ЛКК прийняла рішення дозволити відвідувати ЗДО, то це рішення є підставою для оформлення інших медичних документів.
Директор зобов’язаний прийняти дитину, але…
Директор ЗДО зобов’язаний прийняти дитину до закладу, якщо є всі: документи, визначені в пункті 6 Положення про ДНЗ відповідні медичні довідки установленого зразка. Для дітей, у яких немає обов’язкових профілактичних щеплень (незалежно від причин), батьки мають додатково надати висновок ЛКК про те, що дитина може відвідувати ЗДО.
Зауважте! Якщо дитина перенесла гостре захворювання, то ліпше зарахувати її в заклад дошкільної освіти не раніше ніж через два тижні після клінічного одужання (п. 3 Примірного положення про ЛКК).
Але… Стаття 30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII дає підстави запроваджувати особливі умови та режими праці, навчання, пересування й перевезення, щоб запобігти поширенню особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань (отруєнь).
У такому разі: головний державний санітарний лікар
► запроваджує позачергові профілактичні щеплення, інші санітарні заходи відповідно до Закону органи виконавчої влади та місцевого самоврядування
► забезпечують своєчасне проведення масових профілактичних щеплень, дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних, інших необхідних санітарних і протиепідемічних заходів за поданням головних державних санітарних лікарів Заклади освіти не можуть не виконувати розпоряджень вищих органів.